Smysl života

18.04.2023

"Mám všechno, mám se vlastně dobře, a přesto nejsem spokojená. Není to ono", říká mladá žena. Ať mladí či starší všichni čas od času dospějeme k otázce, proč jsme na světě a co je tady naším úkolem. Co čekáme od života a naopak co život čeká od nás. A málokdo skálopevně odpoví na první dobrou. Je to opravdu komplexní otázka. Myslím si, že když nám je v životě dobře, jsme celkově spokojeni, tak "jsme tam, kde máme zrovna být" a nalézáme v našem bytí smysl. A jak na to? Cítíme se pravděpodobně více spokojeni, když zejména:

  1. máme možnost být tvořiví. Nemyslím tady jenom umělecky. Tvořivost v životě znamená, abychom se cítili svobodně v tom, co děláme, kde pracujeme, jaké vztahy udržujeme, jak se rozhodujeme. Máme možnost svobodné volby, jsme sami sebou.
  2. někam patříme, máme svoje "místo". Je fajn někam patřit, být tam doma. Například rodina, přátelé, pracovní kolektiv, profesní skupiny, lidé se zájmy či hodnotami, které sdílíme a podobně.
  3. využíváme náš potenciál, znalosti a schopnosti. Realizujeme se například v práci, ve volnočasových či jiných aktivitách, které děláme.

Smysl života může nalézt každý. Vysokoškolský profesor i paní uklízečka, když to, co dělá, dělá ráda a vidí v tom smysl - například zpříjemňovat prostředí ostatním lidem. Smysl života a bytí tak nemusí být nijak velkolepý, honosný, ani mesiášský. Někdo vidí svůj smysl života v péči o rodinu, ve výchově dětí, jiný zase v objevování nových léků, učení dětí ve škole, v psaní knížek či malování obrázků. Nalézt smysl života podle Viktora Frankla, rakouského psychiatra, zakladatele logoterapie a přeživšího z koncentračního tábora, lze najít vždy a za každých podmínek. I v těžké životní situaci, v nevyléčitelné nemoci či na samém dně. Přečíst si jeho stěžejní knížku A přesto říci životu ano může být pro nás zajímavou inspirací.